Lazer Kesim


Lazer Kesim Nedir?

Lazer çok sert madenleri dahi biçimlendirebilecek kadar güçlü bir enerjiye sahip olmasıyla, sanayide sıkça kullanılan bir teknolojidir. Tabii bunun yanında biçimlendirme tezgahlarının hemen hepsinde kullanılmaktadır. Evsel kullanımı Mikrodalga fırınlarla, başlayıp günümüzde 3 boyutlu yazıcılar boyutuna Gelemiş, her geçen gün de artan bir kullanım alanına sahip olmaktadır.

Lazer Kesim uygulamalarında, Metal, ahşap, pleksi, mukavva, karton ve aklınıza gelebilecek her materyal kullanılabilmektedir. Mikron boyutunda biçimlendirme yapabilen bir teknoloji olması sebebiyle, hassas ölçümlere sahip kesimlerde dahi kullanılabilmektedir. Dünyanın en sert materyali olarak bilinen elmas dahi Lazer ile biçimlendirilebilmektedir. Elbette Lazer kesim işlemlerini idare edecek sürücü sistemler olmalıdır. Modern biçimlendirme tezgahları, bilgisayar kontrollü lazer kafalarını kullanırlar ve bilgisayar üzerinde, yazılımlar aracılığıyla çizimi yapılan modeli, lazer kesim kafalarıyla materyale işlerler.

Lazerde en büyük avantaj, kesim işlemi için, ışın dışında bir aparat gerekmeyişidir. Konvansiyonel kesim cihazlarında kullanılan madeni ekipmanın zamanla revizyonu ve değişimi gerekirken, lazer çok uzun süre neredeyse hiçbir bakım gerektirmeden kullanılabilen bir sistemdir. Ek maliyetler oluşturmaz. Ayrıca sıfıra yakın yanılma payı ile kesim yapması sebebiyle modern sanayide başlıca biçilme elemanı haline gelmiştir.

Lazer kesim sayesinde, günler hatta haftalarca sürecek işler saatler içerisinde tamamlanabilmekte ve kesim işleminin mükemmeliyeti sayesinde, ek işlemlere gerek kalmamaktadır. Modern endüstri ilkelerinin hepsiyle birebir örtüşen, ekonomik ve efektif bir sistem olan lazer, her ne kadar radyoaktif olsa da, direkt temas etmeyecek biçimde tasarlanıp makinalara entegre edildiği için, sağlığa zararlı bir özelliğinden bahsedilemez.

Çeşitli frekansları ve endüstri tipine göre uyarlanmış seviyeleri bulunan lazer teknolojisi, evsel kullanım için de çok çeşitli alanlarda geliştirilmeye devam etmektedir. Geleceğin teknolojilerinde daha yoğun kullanılması kuvvetle muhtemel olan bu teknoloji, hali hazırda en çok sanayide kullanılmaktadır.

Çizim yapılan desenlere uygun ağaç kaplama çesitleri alınır, Co2 Lazer Makinesinde kesilir.


Paylaş

E-Postanzı Girin Gelişmelerden Haberdar Olun.